• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
       


TARİHİ SİLİFKE FOTOĞRAFLARITARİHE IŞIK TUTACAK FOTOĞRAFLARAtatürk'ün Taşucu hatırasıMERSİN İlinin en eski belediyesi SİLİFKE BELEDİYESİ olduğunu biliyormuydunuz...? Ama bu tarihi değeri bile maalesef bir türlü değerlendirilememiştir..! 1870 Osmanlı yıllarında Silifke liva sancak merkezi olmuştur.Silifke Belediyesi 1871 yılında yayınlanan vilayet nizamnamesinden sonra da 1872 İÇ-EL de kurulan SİLİFKE ilk belediye ünvanını almış ve 1873 yılında ise Mersin Belediyesi kurulmuştur.HERKES GİDER MERSİNE..SİLİFKE GİDER TERSİNE..!
                                                  KERİM PARLATAN'DAN ALINMIŞTIR.
                                          Taş köprü orjinal haliyle...

Yıl 1967-Rifat Karaduman-Prof.Dr.Mustafa Karaduman-Sadık Avcı

Merhum Başbakan Adnan Menderes Halk Eğitim Binası yanındaki Tarım Kredi Kooperatifinin balkonundan Silifkelilere sesleniyor.
Tarihten bir yaprak....


Silifke'nin iz bırakan öğretmenlerinden Giritli Sadık Hoca
Silifke Gazetesi kurucusu Ahmet Nadir CanerSararmış bir Silifke Fotoğrafı...Karşı köşe bugünkü Şifa Eczanesi
Soldan birinci bina bugün büfe ve Yoğurtçu kadın heykeli Eski Halk Eğitim Binası Silifkemizden 1936 yılına ait bir görüntü.
1960 gibi hatırlıyorum...
Şimdiki İş Bankasının tam karşısı...
Köroğlu'nun dükkanı, kuyumcu,arıtma cihazı satanlar, türksel bayii vs...Yıl:1931
Silifke köprüsü'nün orjinal hali...
Hayvanlarını sulayan insanlar ve evlere su taşıyan sakalar...

Fotoğraf, 1936 yılına ait olup rahmetlik Durhasan Bulun'dan alınmıştır.OSMANLI yıllarında tutulan iki önemli SİLİFKE arşiv bilgileri:
— Ahkâm Defteri 
— Tahrir Defteri 
Hani bunlara eski yıllarda tutulan bilgileri aktarmak mutlaka geleceğe taşıma açısından yararlı olacaktır.Mesela:Osmanlı idaresi altında Silifke ve çevre yerleşim merkezleri İçel adıyla sancak olarak teşkilâtlandırılıp Karaman vilâyetine bağlandı. Sancak merkezi Silifke olduğundan sancak adı arşiv belgelerinde İçel ile birlikte birçok defa “livâ-i İç il nâm-ı dîğer Silifke” şeklinde, bazan da sadece “livâ-i Silifke, sancak-ı Silifke” diye kaydedilmiştir. 1555 tarihli Tahrir Defteri’nde Silifke şehri mukātaasına ait kayıtlar İçel beyinin Silifke’de ikamet ettiğini göstermektedir. 1671 de İçel sancağını gezen Evliya Çelebi de sancak beyinin Silifke’de oturduğunu belirtir. XVIII ve XIX. yüzyıllarda Silifke’nin yanı sıra Ermenek ve Mut şehirleri İçel sancağına uzun süre merkezlik yapmıştır. Sancak merkezinin tayini meselesi, özellikle Ermenek ve Silifke kazaları arasında bir anlaşmazlık konusu olurken sancak beyleri, Ermenek etrafının engebeli olup devlet işlerini görmede güvenlik ve ulaşım zorluğu yaşamaları, Silifke’nin Kıbrıs ve vilâyet merkezi olan Adana’ya yakınlığı dolayısıyla güneydeki Silifke’de oturmayı tercih etti.  
                                                 KERİM PARLATAN'dan alınmıştır.GERİ DÖNÜNÜZ

Saat
Takvim
Duyurular
Köşe Yazıları
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.19299.2297
Euro10.671010.7138
Hava Durumu