• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
       


Rufat Karaduman
ERMENEK KAZASI
10/12/2019
 Ermenek kazası bir Ermenek ve Nevahi adıyla iki nahiyeye ve altmış dört köye ayrılmıştır ve iki bin beş yüz dokuz hanede, on bir bib altı yüz yirmi sekiz nüfusu bulunmaktadır. Kazanın merkezi Ermenek kasabasıdır. Bu kaza on beş mahalleden meydana gelip kaza merkezindeki Cami-i kebirde Peygamber efendimizin lihye-i şerifi olduğu gibi Ermenek kasabasının fatihi ve caminin banisi olam Karamanoğlu Musa Paşa ve halilo ve Mahmud ve İbrahim Beylerin türbeleri de bu camidedir. Sarı Alaaddin, Arpaç Dede, Şeyh Pürçekli ve Nevahi nahiyesinde de Şahgeldi ve Şeyh Ahmed adlı büyük zatlar medfundur.
Ermenek kasabasında on cami ve altmış üç adet değirmen mevcuttur. Bu kasabada bağ ve bahçe ve şehrin ortasında Sipas ve Pir pınarı, Havuzlu, Tekye, Musalla ve Cümle adlı mahallerde çıkan sular mahalle, bağ ve bahçelere taksim edilir. Her türlü sebze yetiştirilerek dâhilinde tüketilir. Ziraat ürünleri buğday, arpa, çavdar ve pamuk olduğu gibi Nevahi'de de mercimek ve tütün yetişip mahallinde ve Ermenek kasabasında tüketilir. Nevahi nahiyesi ortasından geçen su Alaiye yaylası civarından çıkıp ve bu nahiyeden geçerek Göksu'ya Ermenek önünde karışır.
Ermenek kasabasında iki yüz elli kadar dükkân, mağaza, iki han ve iki de hamam vardır. Ahalisi iplik, alaca, kuşak, demir aletleri, çizme, yemeni, edik ve pabuç imal ederek kaza dâhilinde sarf ederler. Kazanın beş mahallinde ilim tahsil etmek üzere on medrese, altmış dokuz mektep, bir kütüphane, bir lise ve bir harap Mevlevihane olup talebe ve çocuklar devam ederler. Tarihi eser olarak Göksu üzerinde kasabaya üç saat mesafede olan yerde çok sağlam ve sanatkârane bir köprü olduğu gibi bundan başka taş ve ahşap olarak kasabanın içinde ve dışında sekiz adet köprü de vardır. İçel Redif Taburunun merkezi Ermenek kasabası olup yeniden bir depo ve bir telgrafhane inşa edilmiştir.
Not: Paylaşılan Fotoğrafta 1872 yılında Ermenek kazasının yöneticileri bulunmaktadır.

KAYNAK: Ahmet Ergün - Mehmet Akif Terzi

 


264 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Saat
Takvim
Duyurular
Köşe Yazıları
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar9.19299.2297
Euro10.671010.7138
Hava Durumu